Top Banner
828.327.7000
For Immediate Release

04.16.2013

CVCC SGA Awards Day 2013 - List of Award Recipients

School of Academics, Education, and Fine Arts      Ms. Kay Gregory

Tabitha Kirk                                         Photographic Technology          

Aryan Bollinger                                                Expository Writing

Khaliyl Martin, David Velazquez,           English/ NaNoWriMo

Kheyvonna Gore

Alan Herrick                                        Literature Based Research

Layla Sentowski, Lynne Martin             Professional Research and Reporting

Sarah Long                                           British Literature II

Anna V. Melnyk, Megan Terbrueggen     Linda Baker Psychology Award

Aryan Bollinger                                                Fred Bryson Sociology Award

Jillyan Murray                                     Physical Education

Drew Lowdermilk                                 Personal Health and Wellness

Chia Lee                                               Early Childhood Education

Andrew Lydick, April Russell                Freshman Chemistry

Joshua Padilla                                      College Transfer Math

Stacy Pate, Michael Cutlip                    Technical Mathematics

 

School of Business, Industry, and Technology        Dr. John Enamait

Matthew Robbins                                  Accounting

Joseph Johnson                                    Business Administration         

Joseph Johnson                                    Business Law

*Fatima Winkler                                  Cosmetology

Cameron Redd                                       Economics       

Albert Henson                                      Information Systems Security

Barbara B. Isaac, Amy Harris              Office Administration

Laura Rooks                                          Architectural Technology

Joshua Brumley, Bryan McLain             Automotive Systems Technology

Tyler Powell                                         A/C, Heating and Refrigeration

Alivesmon Yang, Joseph C. Houston      Computer Integrated Machining

Heath Forbes                                        Mechanical Engineering Technology

Mary Anne Carter, James Walter         Horticulture

 

School of Health and Public Services                           Ms. Robin Ross

Revonda Christy, Chiara Roberts           Associate Degree Nursing- Day

Katrina Deyton                                     Associate Degree Nursing- Evening     

Kristin Franklin                                               Dental Hygiene Student Choice Award

Ricki Scoville-Nelson                           Electroneurodiagnostic Technology

Evelyn "Lyn" Blackburn                         Healthcare Management Technology

Catherine Bode                                     Health Information Technology

Sharbrina McCullough                           Polysomnography AAS

Cynthia Austin                                      Polysomnography Certificate

Lakisha Dixon, *Jill Hoerr                  Respiratory Therapy

Shelby Hobbs                                        Surgical Technology    

Youa Xiong                                           Cyber Crime                

Tony Moua                                            Criminal Justice

Paula Rich                                             Criminal Justice- Latent Evidence

*Christopher Winans                           Emergency Medical Science

Nick Reed, Jr.                                      Fire Protection 

 

AMATYC Awards                                                         Ms. Ann DeBoever       

Russell Emerson, Joshua Padilla, David Marhao, Dillon Casse, Rhys-Paul Annas

 

Business Leaders of Tomorrow                                        Ms. Brenda Delee

Howard Wilson, Keisha Ramseur

 

Entrepreneurship Spirit                                     Mr. Gary Muller

Matthew Paul Fuselier

 

Information Systems Security Club                                Mr. Rick Barnes

Morgan Gibson

 

Student Leadership Academy                                          Dr. Dianne Little

Amanda Barringer, Katrina Deyton, Sheila Dula, James Glenn, April Harper,

Dianna Hawkins, *Jill Hoerr, Deborah Lawter, Shawndrea Patterson, Judy Price,

Fabiola Sanchez, Lauren Simmons, Arianna Soto, *Christopher Winans, Youa Xiong

 

Geology                                                       Ms. Joanna Connolly

Kimberly Teague, Paige Church

 

Learning Assistance Center                                 Mr. Jerry Sain  

Angela Castillo

 

Minority Males on the Move                                           Mr. Julian Larry

Isaiah Cuthbertson, Victor Moore

 

Phi Theta Kappa                                                      Ms. Krysten Buchanan

April Harper, Sheila Dula, Janice Willer

 

Circle K                                                               Ms. Annis Shields

April Harper

 

Rotaract                                                                     Ms. Teresa Biggs

*Revonda Christy                                                           Mr. Steve Hunt

 

Theatre Arts Club                                           Ms. Kim Stinson

Caitlin R. Hefner

 

National AICPA Accounting Competition                                 Ms. Christy Land           

Trevor Greene, Rebecca Dickinson, Robert Davis, Charles Cruse, Donna Keller,

Alisha Looney, Anthony Tomlinson, Richard Slate

 

Students In Free Enterprise                                           Mr. Jeff Penley

William A. Dagenhart, Johnny Duncan, Joshua Johnson, Lydia Shook, Richard Slate

 

SkillsUSA                                                                      Mr. Randy Caudill

Fatima Winkler, Alice Rico, Kris Davis, Joshua Roberts, Katherine Yang                                                      

Academic Excellence                                                      Mr. Bo Glenn

*Jill Hoerr

 

SGA Officers                                                                Mr. Bo Glenn

Vanessa Cortez, Leah Jones, Paige Church, Carlos Zamora, Lindsay Klimek

 

Newman Civic Fellows Award                                           Dr. Linda Lutz

Paige Church

 

Excellence In Teaching Award                                        Dr. Keith Mackie

 

President's Award                                                          Dr. Garrett Hinshaw

*Revonda Christy

 

 

* President’s Award Nominees

 







 
2550 US HIGHWAY 70 SE • HICKORY, NC • 28602-8302 • 828.327.7000
828.327.7000
Updated 10.30.2008: Administrator